Odontologijos pažanga
Per daugelį metų odontologija pažengė ypač toli. Tai nebėra vien mokslas apie dantų gydymą. Šiandien galima anksti nustatyti dantų ligas, atrandami nauji būdai jas gydyti, bendradarbiaujama net tiriant nusikaltimus. Atrastas glaudus ryšys tarp dantų sveikatos ir viso žmogaus kūno, kas leidžia artimiau pažinti mūsų anatomiją bei efektyviau nustatyti ir gydyti ligas.
Naujausiais Nacionalinio odontologijos ir veido kaulų tyrimų instituto duomenimis, kai kurie žmonės turi tam tikrą geną, dėl kurio tampa jautresni dantenų ligoms. Šis genas taip pat atsakingas dėl kai kurių specifinių odos bei ausų infekcijų. Didžiausia dantų netekimo priežastis – periodontitas. Tyrimais siekiama nustayti, ar šią ligą gali lemti panašus genas, kad būtų galima jos išvengti.
Vašingtono univesitete atlikto eksperimento metu bandyta nustatyti, ar galima dar nėštumo metu nuspėti būsimas vaikų ėduonies problemas. Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių mamos besilaukdamos jautė didesnį stresą, turi polinkį labiau sirgti dantų ligomis, o tiksliau turėti ėduonies. Tyrimo eigoje buvo stebimos besilaukiančios moterys, analizuojamas jų elgesys, vėliau buvo sekama vaikų dantų sveikata iki 2-6 metų.
Odontologijos pažanga matoma ir kalbant apie dantų karūnėles, implantus. Skaitmeninė ir 3D diagnostika leidžia atrasti medžiagas, kurios geriausiai tinka pakeisti danties struktūrą. Karūnėlės ir tilteliai kuriami taip, kad nereikėtų jaudintis dėl susidėvėjimo, rišikliai būtų atsparūs rūdims. Žinoma, geriausia dantų problemų tiesiog neturėti, ar ne?
Mokslo pažanga užsienio šalyse jau leidžia persodinti paties paciento dantis išvieno vietos į kitą, atkurti danties struktūrą, ar parinkti implantą, kuris būtų dar tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis nei buvęs dantis.
Nuostabu, kiek daug galima padaryti pasitelkus šiuolaikines technologijas, tačiau nereikia pamiršti ir asmeninio žmogaus indėlio. Nors odontologijos mokslas kiekvieną dieną žengia vis toliau, tačiau burnos higiena nepaneigiamai veiksmingas prevencinis būdas, padėsiantis išvengti dantų ir dantenų ligų. Dantų šepetėlis, tarpdančių šepetėliai, dantų siūlas, burnos skalavimo skystis, dantų pasta – tai puikios priemonės, tačiau svarbiausia įpročiai! Valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną ir naudoti dantų siūlą yra auksinės taisyklės, kurių laikantis išlaikysite savo dantis sveikus!