Klinikoje visada yra laukiami ir patys mažiausi pacientai. Mūsų specialistai padės vaikučiams kuo ilgiau išsaugoti pieninius dantukus. Jeigu mažieji pacientai pageidaus, parodysime jiems kaip daromi protezai, kaip dirba gydytojas. Tėveliams rekomenduojame apsilankyti pas mus su savo vaikais, kol jų dantukai visi sveiki, o ne su skausmu.
Mes visi labai mylime savo vaikus, tačiau kartais pasimetame, gimus naujam šeimos nariui: kada reikia pradėti rūpintis savo vaiko burnos, dantukų priežiūra? Kaip tai daryti? Ar reikia tai daryti?
Visi norime turėti gražius ir sveikus dantis. Tad dar besilaukiančios mamos jau turėtų pagalvoti apie tai, ką valgo, nes juk sveika mityba – tai pagrindas sveikų dantukų formavimuisi. Jeigu nėštumo metu mama sirgo infekcinėmis ligomis, ar vartojo kokius nors vaistus, tai gali turėti įtakos ir būsimo vaiko dantims.
Vaikų dantų priežiūra yra skirstoma į kelis etapus: kūdikystė (iki vienerių metų), vaikystė (2- 5 metukai), kai pradeda dygti nuolatiniai dantys (nuo 5-7 metų). Taigi, kūdikystės periodu labai svarbu yra tinkama mityba, nesaldinti gėrimai. Išdygus pirmajam dantukui iš karto reikia pradėti jį valyti. Aišku, tokio amžiaus vaikui valyti dantuką su dantų šepetėliu tikrai nepavyks. Rekomenduojama bent kartą per dieną, apvyniojus pirštą bintu, ar marle, pravalyti išdygusį dantuką. Galima įsigyti specialias priemones – antpirščius, kurie gelbsti tiek valymo procese, tiek masažuojant dantenas. Kaip tiksliai ir ką reikia daryti jums patarti gali jus prižiūrintis odontologas. Yra rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, kol vaikui sueis vieneri metukai. Tai bus proga susipažinti su gydytoju, su odontologo kabineto aplinka, su ten esančiais instrumentais. Svarbu ateiti su vaiku pirmą kartą kol jam nieko neskauda- tiesiog pažaisti ir pasimokyti.
2,5 -3 metų vaikai jau turi pilnai susiformavusį pieninį sukandimą. Vaikučiai turi 20 dantukų. Jau jie patys noriai mokosi valytis dantis kartu su tėveliais. Tačiau šiame gyvenymo tarpsnyje tėvai turi atidžiai prižiūrėti kaip vaikai išsivalė dantis, jei yra poreikis išvalyti juos dar kartą. Bent kartą per mėnesį reikėti atidžiai apžiūrėti vaiko dantis ir jeigu pastebite, kad yra ant dantų paviršiaus gelsvų, rusvų dėmelių, nedelsiant kreipkitės į gydytoją odontologą. Gydyti pieninius dantis būtina, nes tai pagrindas nuolatinių dantų sveikam dygymo procesui užtikrinti.
Taip pat reikėtų nepamiršti, kad čiulptuko reikėtų atsisakyti iki dviejų metų amžiaus. Tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į žalingus vaiko įpročius: piršto čiulpimas, nuolatinis kvėpavimas per burną, netaisyklingas rijimas – visa tai gali paskatinti netaisyklingai formuotis žandikauliui.
Kai pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys, jie dygsta apie metus laiko, o jų šaknys formuojasi dar ilgiau. Tėveliai, nepamirškite, kad dygsta ne tik priekiniai nuolatiniai dantys, kurie yra labiau matomi, bet tuo pačiu metu dygsta ir krūminiai, kurie mažiau pastebimi. Labai svarbu šiuo metu tinkama dantų higiena. Išdygusius sveikus krūminius dantis rekomenduojama dengti silantais. Tai padeda danties mineralizacijos procesui, sudaro mechaninį barjerą, kad neužsineštų dantų vagelės apnašomis. Padengus silantu, vagelės pasidaro lygesnės, tampa lengviau jas valyti.
Jeigu nuo vaikystės mokysite savo vaikus teisingai prižiūrėti savo dantis, išugdysite jiems taisiklingus burnos priežiūros įgudžius, tai jūsų vaikai galės ilgai džiaugtis sveikais dantimis, gražia šypsena, taisiklingu sąkandžiu.
Tekste panaudota medžiaga iš KMU “Vaikų dantų ėduonies profilaktikos programos”.