9 įdomūs faktai apie dantis ir odontologiją
Ką įdomaus galima sužinoti apie dantis ar odontologiją? Juk dantys mus „lydi“ visą gyvenimą, o odontologo kabineto mieliau visai išvengtume. Pabandykime pažvelgti į tai šiek tiek plačiau.
Ar žinojote, kad… ankstyvais 1800-taisiais, tokios profesijos kaip „odontologas“ tiesiog nebuvo, tačiau tai nereiškia, kad žmonėms neiškildavo problemų susijusių su burnos higiena. Užklupus skausmui tekdavo kreiptis į amatininkus, kurie turėjo „tinkamą įrangą“. Šiuo atveju tai buvo…kalviai ir kirpėjai. Vėliau atsiradus odontologijai, gydytojai buvo nepatenkinti, kad nekvalifikuoti darbininkai ir toliau siūlė savo paslaugas – taip atsirado būtinybė, norint praktikuoti, gauti licenciją.
Turbūt teko girdėti mitą, kad laikant dantų šepetėlius toje pačioje patalpoje kaip ir tualetas, padidėja rizika, kad šepetėliai pasidengs bakterijomis, sklindančiomis iš unitazo. Paveikti šios teorijos žmonės paniškai bijo nuleisti vandeni, kai unitazo dangtis pakeltas. Tiesa yra ta, kad unitazas viena švariausių vietų vonioje, daugiausia bakterijų susirenka būtent pačiame šepetėlyje. Kadangi dantų šepetėlių paskirtis yra šalinti mikrobus nuo Jūsų dantų, nemažai jų lieka ant šėrelių, o drėgmė tik skatina bakterijų dauginimąsi. Tad jei išties norite išvengti mikrobų, pasistenkite laikyti dantų šepetėlius sausai ir, žinoma laiku juos keisti.
Ar žinojote, kad…Kinijoje, skatinant žmones atkreipti daugiau dėmesio į savo burnos higieną, kasmet organizuojama „Mylėk savo dantis“ diena. Jos metu odontologai ir kiti specialistai organizuoja įvairius renginius bei akcijas.
Ar žinojote, kad…dantų emalis yra kiečiausia vieta visame Jūsų kūne?
Nėra žmonių, kurie turėtų vienodus dantis. Kiekvieno dantys yra visiškai unikalūs kaip ir pirštų antspaudai!
Ar žinojote, kad dantys ima formuotis mums dar negimus? Dar esant motinos įščiose pradėję formuotis, jie pasirodo 6 -12 gyvenimo mėnesiais.
Žmogaus burna per gyvenimą pagamina apie 24 tūkst. litrų seilių! Šis skystis ne tik padeda virškinimo procesui, bet ir saugo dantis nuo burnoje esančių bakterijų. Tokio kiekio seilių pakaktų užpildyti du baseinus!
Ar žinojote, kad… trečdalis danties yra po dantenomis, o matomi tik du trečdaliai?
Ar žinojote, kad…moderni dantų pasta yra žmogaus gyvenime maždaug 200 metų, prieš tai, palaikyti burnos higienai buvo naudojama anglis, pelenai, kreida ar citrinos sultys.
Suprasti, kuo daugiau apie savo sveikatą visada naudinga, be to, kuo daugiau sužinosite, tuo didesnė tikimybė atsikratyti neracionalios odontologų baimės!